• Czwartek, 15 kwietnia 2021

Depresja u mężczyzn - jak ją rozpoznać i leczyć?

Depresja odbiera radość i chęć życia, zabiera motywację do działania, powoduje cierpienie. Pojawia się tak samo często u mężczyzn, jak u kobiet. Warto w porę rozpoznać jej objawy i udać się po pomoc - to żaden wstyd.

Czy depresja u mężczyzn różni się od "kobiecej" depresji?

Depresja to jedna z najpowszechniejszych chorób naszych czasów. Dotyka dzieci, osób młodych, w kwiecie wieku i starszych. Mężczyzn tak samo jak kobiet. Ze względu na sposób wychowania, tryb życia i przekonania objawy depresji u mężczyzn mogą się nieco różnić od objawów typowych dla kobiet. Oczywiście nie jest to twardą regułą - nie istnieją oddzielne jednostki chorobowe opisujące kobiecą czy męską depresję. To jedno zaburzenie, przejawiające się na różne sposoby u różnych osób.

Epizody depresyjne pojawiające się u mężczyzn trwają krócej niż u kobiet, a ryzyko ich nawrotów jet mniejsze, być może ze względu na typ gospodarki hormonalnej. A jednak według statystyk nieleczona depresja o wiele częściej prowadzi do samobójstw wśród mężczyzn, niż kobiet. Przyczyną może być mniej chętne zwracanie się po pomoc do specjalistów.

Jakie są najczęstsze objawy depresji?

Wśród częstych objawów depresji, które pozwalają stwierdzić tę chorobę, wymienia się następujące:

  • anhedonia (brak odczuwania przyjemności, radości),
  • poczucie zmęczenia i osłabienia,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • poczucie przytłoczenia codziennymi zajęciami,
  • apatia, utrata motywacji do działania,
  • problemy ze snem (wczesne wybudzanie się lub przeciwnie, o wiele większe niż do tej pory zapotrzebowanie na sen),
  • silne, negatywne emocje "bez powodu" (smutek, złość),
  • zmiany apetytu (nadmierny apetyt lub brak apetytu).

Nie każda depresja wygląda tak samo. Wielu pacjentów wykazuje nie tyle apatię, co wręcz niezdrowy poziom energii, potrzebę bycia w ruchu, nieustanny niepokój i skłonności do rzucania się w wir pracy. Osobom w depresji bardzo często towarzyszy także lęk. Może być związany z relacjami międzyludzkimi (lęk przed samotnością, opuszczeniem), ale też ze sferą zawodową czy prywatną (lęk przed niepodołaniem obowiązkom). 

Depresja - warto i można ją leczyć

Wizyta u psychologa czy psychiatry często kojarzy się z czymś wstydliwym, z poddaniem się, nieumiejętnością poradzenia sobie z własnymi myślami. Takie wątpliwości szczególnie często nachodzą mężczyzn wychowanych w przekonaniu, że z problemami należy sobie radzić samodzielnie. Tymczasem depresja wiąże się z zaburzeniem równowagi neuroprzekaźników i z wytworzeniem systemu przekonań oraz myśli, które tę równowagę dodatkowo zakłócają. Trudno wyjść z tego samemu, a zwracanie się po pomoc nie jest powodem do wstydu ani przyznaniem się do porażki. Przeciwnie, to sposób aktywnego zawalczenia o siebie i swoich bliskich, którzy także cierpią.

Terapia psychologiczna w połączeniu z leczeniem farmakologicznym (jeśli zachodzi taka potrzeba) może przynieść trwałą, wyraźną poprawę samopoczucia. Nie warto czekać, aż stan depresyjny pogłębi się i pojawią się myśli samobójcze. Depresja u mężczyzn nie jest niczym wstydliwym, a wyjście z niej jest całkowicie możliwe.