• Czwartek, 15 kwietnia 2021

Jak leczyć depresje?

Depresja jest chorobą psychiczną, która wymaga profesjonalnego leczenia. Terapią powinien dowodzić psychiatra, który na każdym etapie będzie mógł ocenić aktualny stan pacjenta. Leczenie depresji jest procesem, w dodatku długotrwałym, który wymaga stałego przyjmowania środków na depresję. W przypadku nawrotu choroby, konieczne jest kontynuowanie terapii. 

Każde leczenie depresji, nawet tej najbardziej łagodnej wymaga prawidłowej diagnozy. Z problemem należy udać się bowiem do psychiatry lub psychologa, który przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem. Na tej podstawie określony zostanie sposób leczenia oraz dodatkowe formy wspomagające trwałe wyjście z choroby. 

Najczęstsze przyczyny depresji. Jak ją leczyć?

W leczeniu depresji, kluczowa jest psychoterapia. W niektórych przypadkach jest ona wręcz podstawą do uzyskania komfortu psychicznego przez pacjenta. Poza przyjmowaniem środków przepisanych przez psychoterapeutę, ogromne znaczenie odgrywa pomoc ze strony najbliższych. Należy pamiętać, że depresja jest chorobą uleczalną, która jednak lubi nawracać. W trakcie trwania depresji ważny jest ruch fizyczny, który wzmaga wydzielanie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Depresja jest chorobą, której pomaga aktywna postawa. 

Leczenie depresji 

Terapia depresji polega na regularnym przyjmowaniu środków, które dopasowywane są do stopnia zaawansowania depresji oraz nasilenia jej objawów. Klasyczny podział dzieli się na środki o profilu: uspokajającym, aktywizującym oraz uniwersalnym. Biorąc pod uwagę budowę chemiczną oraz mechanizm działania, leki te dzieli się na:

  • Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne - najstarsze środki przeciwdepresyjne, uznawane za skuteczne w leczeniu, nawet najcięższych przypadków depresji. Niestety, ale wywołują szereg działań niepożądanych.
  • Selektywne inhibitory wychwytu serotoniny - najpopularniejsze środki na depresję, które są najlepiej tolerowane przez organizm. Mogą jednak powodować skutki uboczne w postaci: nudności, biegunek czy niestrawności. 
  • Leki o podwójnym mechanizmie działania - ich działanie skupia się na blokowaniu zwrotnego wychwytu zarówno serotoniny i noradrenaliny. Nie wpływają na sprawność seksualną, jednak pacjenci deklarowali zwiększony apetyt oraz zaparcia. 
  • Inhibitory monoaminooksydazy - leki, które nie występują w Polsce w sprzedaży, gdyż mogą prowadzić do zatrucia przy nieodpowiedniej diecie. Nowa generacja, jest pod tym względem bezpieczna. 
  • Leki z grupy SARI - stosowane najczęściej w przypadku problemów ze snem. U mężczyzn mogą wystąpić skutki uboczne w postaci patologicznego wzwodu.
  • Tianeptyna - zdecydowanie zwiększa uwalnianie i wychwyt zwrotny serotoniny. Co ważne, tłumi reakcje osi podwzgórze-przysadka mózgowa-nadnercza. 
  • Agomelatyna - wykazuje właściwości agonistyczne w stosunku do receptorów melatoninergicznych i serotoninergicznych.