• Wtorek, 9 marca 2021

Objawy nawrotu depresji

Depresja to podstępna choroba, która bardzo często wraca po krótkotrwałym ustąpieniu objawów. Nawroty depresji pojawiają się zwykle do 6 miesięcy po wyleczeniu, ale zdarza się, że wracają nawet po pięciu latach. Dlatego zawsze należy zachować czujność, aby w razie potrzeby rozpocząć ponowne leczenie.

Charakterystyczne objawy nawrotów depresji 

Objawy nawrotu mogą być praktycznie te same, co w przypadku wcześniejszej depresji. Zwykle jednak w tym przypadku chory zmaga się z jeszcze bardziej nasilonym poczuciem winy i beznadziei. Ma bowiem poczucie, że wszystkie dotychczasowe zmagania poszły na marne. Mogą także pojawić się częste wahania nastrojów oraz drażliwość. Warto jednak być świadomym tego, że objawy nawrotu depresji mogą być tylko przejściowe. Nie trzeba więc wpadać w panikę i tracić nadziei na lepsze jutro. 

Inne symptomy 

Pozostałe objawy są podobne jak w przypadku każdej innej depresji. Można do nich zaliczyć przede wszystkim: 

  • długotrwały stan obniżonego nastroju,
  • płaczliwość,
  • brak energii,
  • uczucie przemęczenia,
  • apatię,
  • niechęć do podejmowania codziennych aktywności,
  • lęk i uczycie niepokoju,
  • zaburzenia snu, bezsenność.

Osobie z nawracającą depresją trudno jest wstać rano z łóżka, aby wykonać rutynowe czynności higieniczne. Nie ma również ochoty na jedzenie, ubieranie się czy nawet seks. Dotychczas pełnione obowiązki widzi jako bezsensowne, zbyt trudne czy nudne. Chory na depresje odnosi wrażenie, że wszystko go przerasta, jest bezwartościowy i stanowi dla wszystkich zbędny ciężar. Jego poczucie wartości i atrakcyjności znajduje się na bardzo niskim poziomie. Może zaprzestać dbania o własne zdrowie, a także pełnienia rodzinnych domowych oraz zawodowych.  

Nawroty depresji często przejawiają się również w uciążliwych myślach samobójczych, które mogą prowadzić do samookaleczenia się lub faktycznych prób odebrania sobie życia. Chory ma wrażenie, że znalazł się w sytuacji bez wyjścia. Jest przekonany, że tym razem już nikt nie zdoła mu pomóc. Czuje się całkowicie niezrozumiany, gorszy i wyizolowany, dlatego pragnie skończyć ze swoim dotychczasowym życiem. W takim przypadkach zazwyczaj konieczne jest rozpoczęcie leczenia farmakologicznego oraz terapii psychologicznej. Warto, aby osoba w depresji mogła również liczyć na wsparcie i zrozumienie bliskich osób. 

Jak pomóc osobie z nawracającą depresją? 

Nawracająca depresja jest sporym wyzwaniem dla rodziny czy przyjaciół chorego. Powrót objawów zwykle bywa dla nich zaskakujący, wywołuje uczucie rozczarowania, zawodu i smutku. Mogą wtedy zacząć myśleć, że chory udaje, próbuje nimi manipulować czy wzbudzać litość. Warto jednak spróbować zachować zrozumienie i delikatność. Jednocześnie nie można zapominać o sobie i swoich potrzebach. Pomaganie osobie w depresji bywa uciążliwe – zwłaszcza, jeżeli chorobie towarzyszą myśli i próby samobójcze. Najbliżsi chorego powinni również pamiętać, aby nie brać na siebie całej odpowiedzialności. Warto poszukać dla niego pomocy u specjalistów – psychologa, psychoterapeuty, a także psychiatry.