• Czwartek, 15 kwietnia 2021

Aktywność sportowa a męska płodność

Obniżenie męskiej płodności jest dziś powszechnym problemem w społeczeństwie. Coraz młodsi mężczyźni mają problemy z jakością spermy, co przekłada się na trudności z zapłodnieniem. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele - od niewłaściwej diety i chorób, aż po brak regularnego ruchu. Aktywność sportowa, a nawet regularne rekreacyjne ćwiczenia są w stanie wiele zmienić. Liczne badania pokazują, że ilość plemników w próbce spermy w dużym stopniu zależy od czasu poświęcanego na aktywność fizyczną.

Aktywność sportowa a męska płodność - badania

Artykuł naukowy opublikowany w British Medical Journal dowodzi, że ilość aktywności fizycznej przekłada się na płodność mężczyzny. 12 godzin tygodniowo poświęcone na ruch może sprawić, że zdolność do zapłodnienia zwiększy się o 73 proc. Aktywność wpływa nie tylko na jakość spermy, ale także na ogólne samopoczucie, ochotę na seks i poczucie własnej atrakcyjności. To z kolei pośrednio podnosi szansę zapłodnienia. Wysiłek pozwala też zadbać o zdrowie układu krwionośnego. To z kolei sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony, spada ryzyko miażdżycy, obniża się też prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z erekcją. Aktywny tryb życia sprzyja też utrzymaniu prawidłowej masy ciała, co nie pozostaje bez wpływu na płodność.

Trzeba jednak wspomnieć, że nadmierna, forsowna aktywność, nieustanne, obciążające treningi mogą prowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej i w efekcie do przeciwnego efektu - obniżenia płodności. Towarzyszący ciężkim treningom wzrost poziomu kortyzolu działa hamująco na produkcję hormonów płciowych. U niektórych mężczyzn występuje nawet tak zwany hipogonadyzm zależny od ćwiczeń.

Sport jako profilaktyka niepłodności

Oczywiście brak odpowiednich dawek ruchu nie jest jedyną przyczyną niepłodności.  Najczęściej na problemy z płodnością składa się cały zespół przyczyn - od związanych z trybem życia aż do wywodzących się z poważniejszych problemów zdrowotnych. Młodzi mężczyźni, którzy chcieliby w przyszłości założyć rodzinę powinni jednak zawczasu pomyśleć o odpowiedniej dawce codziennego ruchu. Statyczny tryb życia wpływa negatywnie na cały organizm.

Sport a płodność - złoty środek

Jak zostało wspomniane wyżej, nie tylko niedostateczna ilość ruchu skutkuje problemami z płodnością. Także nadmierny wysiłek rozregulowuje gospodarkę hormonalną.W nasileniu i częstotliwości treningów trzeba więc znaleźć umiar i złoty środek. Negatywny wpływ wywierają treningi, które prowadzą do silnego forsowania organizmu i przekraczania jego granic. W takiej sytuacji organizm zostaje postawiony w stan gotowości i znacznie zwiększa się produkcja hormonów stresu. Te z kolei wpływają na rozregulowanie i odsunięcie na dalszy plan produkcji hormonów płciowych, odpowiadających między innymi za płodność.

Kompleksowe programy leczenia niepłodności zawierają często element aktywizacji ruchowej. Nie należy się dziwić, jeśli lekarz w trakcie konsultacji poleci zmianę trybu życia na bardziej aktywny - przeciwnie, warto się do tych zaleceń zastosować.