• Czwartek, 15 kwietnia 2021

Ibuprofen i jego działanie na męską potencję

Wykazano zależność działania ibuprofenu na funkcjonowanie narządów rozrodczych młodych mężczyzn. Zmiany występują w gospodarce hormonalnej, które charakterystyczne są dla mężczyzn w średnim wieku. Dotyczą one w głównej mierze zmniejszonej płodności. Nawet krótkotrwałe spożywanie popularnego składnika może mieć wpływ na spadek jakości nasienia i przyczynić się do dysfunkcji jąder. 

Przeprowadzone badania dotyczące wpływu ibuprofenu na dysfunkcje seksualne, zostały potwierdzone przez środowisko ekspertów. Wykazano, że związek o nazwie ibuprofen może mieć negatywny wpływ na jądra oraz plemniki. Mimo że testy trwały 6 tygodni to już po kilkunastu dniach naukowcy potwierdzili owe doniesienia, jakoby w trakcie kuracji ibuprofenem doszło do hipergonadyzmu pierwotnego. Schorzenie objawiało się obniżonym libido, spadkiem wytrzymałości oraz masy mięśniowej. U niektórych pacjentów zaobserwowano objawy depresji. 

Najczęstsze skutki uboczne ibuprofenu 

Zaskakujące okazały się wyniki badań przeprowadzonych u mężczyzn, którzy cierpi a na hipergonadyzm, czyli stały defekt jader, który powoduje nieprawidłową pracę hormonów. Testy dały pogląd, że osoby z hipergonadyzmem wtórnym zaczęły odczuwać symptomy hipergonadyzmu pierwotnego. W tym przypadku zażywanie ibuprofenu dało takie skutki uboczne jak: obniżone libido, spadek wytrzymałości fizycznej, obniżenie nastroju oraz psychicznego samopoczucia. 

Regularnie podawany ibuprofen jest niezwykle niebezpieczny, dlatego zastrzega się do sporadycznego stosowania akurat tego środka przeciwbólowego. Ibuprofen jest w stanie zmniejszyć potencję u mężczyzn, a także wpłynąć na jakość nasienia. 

Preparaty, które w składzie zawierają substancję czynną ibuprofen to m.in: Brufen, Nurofen, Ibufen, Ibum, Ibumax, Ibupar, Ibuprofen, Ibuprom, Iferin, Pediprofen, Kidofen, MIG dla dzieci.

Kto powinien uważać na ibuprofen?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w krajach rozwijających się młode pary nie zostają rodzicami przez ok. 5 lat starań o dziecko. Eksperci wysunęli wniosek, iż za tą sprawą mogą stać przyjmowane przez pacjentów środki przeciwbólowe, które zmniejszają płodność u młodych osób. Spadek potencji jest także wynikiem coraz częściej przyjmowanych środków antydepresyjnych oraz przeciwpsychotycznych. 

Nie zaleca się zatem stosowania substancji czynnej ibuprofenu, która występuje w większości leków przeciwbólowych w przypadku planowania rodziny. Zamiast tego typu substancji warto wybrać inne sprawdzone metody na zwiększenie odporności czy samopoczucia. Rynek farmaceutyczny posiada środki uśmierzające ból, które w swoim składzie zawierają inne związki, które nie wywołują tak drastycznych skutków ubocznych.