• Wtorek, 9 marca 2021

Zaburzenia erekcji po sterydach

Choć sterydy anaboliczne cieszą się ogromną popularnością wśród młodych ludzi, należy mieć świadomość tego, że mają nie tylko liczne zalety, ale i pewne wady. Często mówi się o nich jako o wrogu męskości. Początkowo takie określenie dziwi, panuje bowiem przekonanie, że anaboliki zwiększają potencję. Okazuje się jednak, że mężczyźni, którzy je stosują, często nie są najlepszego zdrowia – miewają nie tylko problemy z erekcją, ale również – z płodnością.

Na czym polega problem?

Choć kult pięknego ciała może wydawać się problemem, z jakim spotykają się przede wszystkim kobiety, mamy z nim do czynienia także w męskim świecie. Anaboliki pomagają tam, gdzie zawodzi natura, nic więc dziwnego, że wiele osób sięga po nie bezrefleksyjnie, nie zastanawiając się nad tym, z czego może wynikać szybki przyrost masy mięśniowej, do którego prowadzi ich stosowanie. Warto więc pamiętać, że ich obecność w organizmie prowadzi przede wszystkim do tego, że komórki niektórych tkanek dzielą się szybciej. Początkowo można więc cieszyć się zarówno zwiększoną wytrzymałością, jak i siłą. Z czasem jednak sytuacja zaczyna się komplikować. Gdy organizm uzależnia się od sterydów, stopniowo dochodzi do jego wyniszczania.

Uzależnienie od sterydów postępuje w sposób zbliżony do tego, jaki charakteryzuje proces przywiązywania się do innych groźnych dla zdrowia substancji. Najpierw panowie czują się bardziej męsko po ich stosowaniu, z czasem jednak bez ich obecności męskość gdzieś przepada. Nie ma w tym zresztą niż przesadnie zaskakującego, mówimy bowiem o działaniu typowym dla testosteronu obecnego w anabolikach. Oczywiście, testosteron jest hormonem pożądanym, należy jednak pamiętać o tym, że w momencie, w którym zaczyna przekraczać dopuszczalną granicę, organizm uruchamia mechanizmy obronne. Stara się obniżyć jego poziom, choć kolejne porcje sterydów niwelują jego wysiłki. Problemy z erekcją to przy tym tylko jeden ze skutków ubocznych takiego zjawiska, cierpi bowiem także męska psychika.

Co po odstawieniu sterydów?

Teoretycznie, wystarczy, że odstawimy sterydy, a wszystkie problemy z męskością będą odchodzić w zapomnienie. W praktyce jednak nie jest to wcale aż tak oczywiste zjawisko. Jeśli organizm przyjmował ich dużo, trudno spodziewać się, że nie będzie potrzebował wiele czasu, a wróci do dawnej formy. Bardzo często już po odstawieniu sterydów objawy problemów z erekcją nasilają się. Nawet, jeśli nie doszło do trwałych zmian w organizmie, proces wychodzenia z uzależnienia będzie długotrwały. Nadmiar testosteronu prowadzi między innymi do blokady komórek nasiennych. Plemniki mogą znajdować się w spermie, ponieważ jednak nie są w stanie się z niej wydostać, może dochodzić do stanów zwyrodnieniowych.

Uporanie się z problemami zdrowotnymi dającymi o sobie znać po odstawieniu anabolików, jest możliwe przede wszystkim pod kontrolą lekarza. On tez powinien być osobą wskazującą pacjentami, jakie leki na potencję może przyjmować w tym niełatwym okresie, aby nie szkodzić dodatkowo organizmowi, a jednocześnie – cieszyć się seksem.